Dalgıç Pompa Nedir? - Bahasan Endüstri - WİLO Türkiye
0532 780 24 84 info@bahasan.com

Dalgıç Pompa Nedir?

Dalgıç Pompa Nedir?

Dalgıç Pompa Nedir? Nasıl Çalışır?

  •  Dalgıç pompa nedir?

Dalgıç pompa, transfer edilecek akışkanın içinde çalışan, elektrik enerjisinin hidrolik enerjiye çevrilerek sıvıyı mekanik güçle hareket ettiren bir pompa çeşididir.

  •  Dalgıç pompa ne işe yarar?

Dalgıç pompa; hazne, havuz ya da alıcı ortam gibi yerlerden alınan akışkanın başka bir alıcı ortama transfer edilmesini sağlar.

  •  Dalgıç pompa nerelerde kullanılır?

Dalgıç pompalar genellikle atıksu transferi, temiz veya az kirli suların basınçlandırması ve drenaj işlemlerinde kullanılır. Dalgıç pompaları daha çok kamu kurumlarında, belediyelerde, arıtma tesislerinde, terfi istasyonlarında görebilirsiniz.

  •  Dalgıç pompanın yapısı nasıldır?

Dalgıç pompa, motor ve hidrolik olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Dalgıç pompalarda elektrik motoru, pompa gövdesine bitişik olarak monte edilmektedir. Ayrıca, dalgıç pompanın motoru hava ve su geçirmeyecek şekilde izole edilerek sızdırmazlığı sağlanır. Mekanik salmastra ile akışkanın motor kısmına geçmesi engellenir. Pompanın korunması amaçlı motor sıcaklık koruması ve yağ sızdırmazlık sensörü ayrıca ilave edilebilir.

  •  Dalgıç pompa seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Dalgıç pompaları seçerken sisteme gerekli olan debi, basma yüksekliği en önemli kriterdir. Akışkanın pH değeri, iletkenliği, yoğunluğu ve katı partikül büyüklüğü dalgıç pompa seçimini etkileyen faktörlerdendir. Akışkan ise direkt olarak pompanın malzeme seçimini etkilemektedir.

  •  Dalgıç pompada malzeme neye göre seçilir?

Malzeme seçiminde akışkanın pH değeri, sıcaklığı, konsantrasyonu, saflık derecesi, akış hızı, su içindeki gaz miktarı gibi parametreler önem arz etmektedir. Agresif yapıda akışkan var ise, paslanmaz çelik bileşenli pompalar tercih edilmelidir. Genel proseslerde ve agresif yapılı olmayan akışkanlarda döküm pompalar tercih edilebilir.

  •  Dalgıç pompanın montaj seçenekleri nelerdir?

Dalgıç pompanın montajı esnek hortum ile seyyar olarak ya da direkt boru veya kızak sistemiyle mümkündür. Ortamına göre de kuru ya da ıslak ortamda dalgıç pompalar çalıştırılabilir.

  •  Dalgıç pompanın avantajı nedir?

Dalgıç pompalar, akışkan içerisinde olduğundan çok fazla gürültü ve titreşime neden olmazlar. Ayrıca, pompa ve motorun kullanıcı tarafından müdahale edilemeyecek durumda suyun altında bulunması nedeniyle, kullanım hatalardan kaynaklanabilecek arıza olasılığı da oldukça azdır. Kullanımı pratiktir, bakımı kolaydır.

  •  Dalgıç pompanın bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Günlük kontrollerde, işletmeci ya da sorumlu kişi tarafından tesisin SCADA’sı üzerinden hata uyarısı olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer SCADA sistemi olmayan tesiste çalışan bir dalgıç pompası mevcut ise, pompanın kendi kontrol panosundan hata verip vermediği kontrol edilmeli veya fiziksel yöntemlerle de pompanın yanına giderek ses ve vibrasyon durumu gözlemlenmelidir. O esnada aksi bir durum (ses, vibrasyon farklılığı vs.) gözlemlendiğinde teknik personel pompayı durdurmalı ve kontrol için pompayı akışkan dışına çıkarmalıdır. Ayrıca, SCADA olan sistemlerde de çift kontrol amaçlı hem ekrandan hem de fiziksel inceleme yapılmalıdır. Bu aşamaya kadar olan kontrol günlük kontrolü kapsamaktadır. Kullanma kılavuzunda yer alan bakım periyodları dikkate alınarak periyodik kontroller gerçekleştirilmelidir. Genellikle altı aylık, yıllık ve iki yıllık bakımlarla geniş kapsamlı kontroller yapılır. Bu bakımlarda; dalgıç pompa akışkan ortamından geçici süre ile alınır, hem pompanın hem de motorun rulmanı incelenir. Günlük kontrol rutinlerindeki gibi, fiziksel olarak ses ve vibrasyonu gözlemlenir. O-ring ve contalarında kaçak olup olmadığına bakılır. Kabloların hazar görüp görmediğine kontrol edilir. Son kontrol olarak voltaj ve akım kontrolü yapılır.